Dynamická fáze
představuje ten nejvhodnější čas, kdy se můžeme vydat na cestu za svými cíly, úspěchy a pokrokem. Překypujeme energií a vše nám jde dobře od ruky, máme jasnou mysl, cítíme se sebejistě, jsme společenské a produktivní.
Energie a způsoby vnímání jsou více mužské, což je pro život v dnešním moderním světě, zaměřené na výkon a úspěch, velkou výhodou. Pokud však tuto fázi upřednostňujeme před ostatními fázemi, nejen že tím přicházíme o úžasné schopnosti a příležitosti pro svůj růst, ale hlavně nám chybí pocit celistvosti, naplnění a duševní pohody, který přichází pouze tehdy, žijeme – li v souladu se všemi svými fázemi.
Pokud však využijeme dynamickou fázi jako výchozího bodu pro nové aktivity a projekty a později ji podpoříme péčí expresivní fáze, tvořivostí kreativní fáze a schopnosti přehodnocovat ve fázi reflektivní, pak získáme dostatek síly a sebedůvěry nejen k realizaci změn, které chceme ve svém životě uskutečnit, ale rovněž k dosažení našich dlouhodobých cílů a niterných přání, jež se nám jinak mohou zdát neuskutečnitelné.
Dynamická fáze je skvělý čas na životní koučink! Jestliže jste v refletivní fázi hloubali ve svém nitru a plánovali svou budoucnost. Nyní je čas stanovit přesné kroky a strategii ke splnění cílů.
Sestavte si svůj cvičební plán cvik po cviku a začněte!
V této fázi máme také vysoku míru pozitivní motivace, máme přirozenou sebedůvěru, že to dokážeme – ať už „to“ znamená cokoliv. Náš mozek přijímá afirmace. Vytvořte si svou vlastní krátkou pozitivní formulku a opakujte si ji. Pro příklad má oblíbená afirmace: „Jsem šťastná, krásná a plná energie.“
Klasické metody koučinku a seberozvoje doporučují stanovit si nejprve svůj hlavní cíl a termín jeho splění a následně si vytvořit akční plán, v němž si tento dlouhodobý cíl rozčleníme na dílčí cíle a ke každému z nich si rovněž připíšeme datum splnění. Stejně tak si určíme termíny hodnocení svého pokroku, abychom měly přehled, čeho už jsme dosáhly, co jsme zatím nedokázaly a jestli se třeba neobjevily nové příležitosti, které by na náš konečný cíl mohly mít nějaký vliv.
V dynamické fázi mohou přijít i pocity frustrace z toho, že se věci nevyvíjejí podle představ, či se příliš vlečou nebo ostatní lidé nestíhají naše tempo. V těchto chvílích nám chybí tolerance a můžeme na okolí působit sebestředně.
Máme dostatek sil i na staré resty a úkoly na konci seznamu. Oprašte je a splňte. V tréninku můžeme zařadit více silové pozice, které nám třeba tak úplně nešli. Prostě je ten čas opět zkusit své síly a třeba budete mít mnohem lepší pocit než minule.
Díky lepší paměti a zesílené schopnosti zpracovávat nové informace je v dynamické fázi ideální věnovat se tématům, která nás zajímají, zabývat se detaily, učit se novým dovednostem a získávat nové znalosti, chodit na kurzy, věnovat se osobnímu rozvoji, číst a studovat, co jsme zatím nestihly, vymýšlet, jak implementovat novou strukturu a nebo využívat nový software, zjišťovat, jak věci fungují, pročítat malým písmem psané dodatky na právní dokumentech a finanční smlouvách a podobně – tento seznam prakticky nemá konce.
(zdroj: Cyklická žena, Miranda Gray, Osule 2012)